0_detstvi_aldort

Proč dítě tvarujeme podle svých měřítek?

Po staletí jsme děti trestali. Ubližovali jsme jim. Mysleli jsme si, že když jim ublížíme, budou se chovat lépe – někdy to také dělají, ale ze strachu. Výsledkem je pouze to, že dospělí si z dětství nesou emoční jizvy.

Tendence k sebepoškozování a sebevraždám, také deprese nebo agrese, jakékoliv emoční a psychické potíže, neschopnost komunikace, špatná koncentrace, obviňování sebe i druhých – to vše jsou výsledky výchovy ve strachu. Současný svět je obrazem toho, jak to vypadá, když utlačujeme děti. Když je ovládáme a trestáme za to, že projevují svoji osobnost. Vedeme válku proti dětem.

Jak přestat válčit se svými dětmi? Jak o ně pečovat a neubíjet přitom jejich osobnost?

VĚŘTE SOBĚ A SVÉ INTUICI. 

Věřte svému dítěti, přestože vám všichni okolo budou říkat, že z dítěte vyroste divoký lev namísto člověka, pokud mu budete věřit. Celá naše kultura, všichni okolo (vaše rodiče, babička, tchýně, doktor, učitel) vám budou říkat „udělej tohle“ a „nedělej tohle“. Máme prý kontrolovat a ovládat své dítě, tvarovat je, jinak se zvrtne. Opak je pravdou.

0a1

Děti jsou plné lásky, chtějí ji dávat, touží po lásce

Děti se přirozeně chovají dobře, chovají se tak z vlastní vůle. Pokud s nimi máme láskyplný vztah, jsou spokojené. Jsou spokojené ve fungujícím vztahu, snaží se ho udržet. Spolupracují s rodiči, protože rodiče spolupracují s nimi. Děti chtějí zapadnout do své rodiny, vyznávají rodiče a touží po lásce.

Pokud dítě chcete potrestat, budete ho vychovávat takto: „Co udělám, aby dítě dělalo a stalo se tím, kým chci?“ Jenže cílem není vychovat z dětí to, co chcete vy. Cílem je pečovat o to, co chce dítě, rozvíjet to, co je mu vlastní, ne to, co je vlastní mě samotné. Jedině tak z něho může vyrůst silná a úspěšná osobnost. Vůbec není potřebné dítě tvarovat, směrovat někam, manipulovat s ním a nutit ho dělat to, co chci já. Každá lidská bytost je rovnocenná, ani jako rodič nemám právo ovládat život svého dítěte.

0a2

Tak to vidí Naomi Aldort, matka a průkopnice nových výchovných směrů, autorka knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi. Dle svých slov neučí alternativy, co dělat ve výchově jinak. Nejde o alternativu výchovy, která pracuje na principu hierarchie a nutnosti dodržovat striktní pravidla, která potlačuje individualitu a ničí sebeúctu.

KVĚTINA SAMA VYKVETE DO KRÁSY. JE TO JEJÍ PŘIROZENOST.

Naomi učí budovat s dětmi vztah. Učí být rodičem, který si váží svých dětí, respektuje jejich potřeby, emoce a osobnost. Je to jako péče o květinu. Musím ji zalévat, aby mohla kvést, musím se o ni starat. Ale nebudu otevírat poupata, aby se stala květy.

Nebudu rozhodovat o tom, kolik okvětních lístků nebo jakou barvu bude mít moje květina, nebudu ji násilně barvit. Nebudu určovat, jakým směrem by měla růst, ale poskytnu jí vodu, světlo a lásku. Uspokojím její základní potřeby, aby mohla růst tak, jak je pro ni nejlepší. Květina přirozeně roste do krásy, sama vykvete, nemusím ji k tomu nutit.

INSPIRACE/ZDROJ Naomi Aldort: Vychováváme děti a rosteme s nimi

Líbí se? Bude článek užitečný i ostatním? Pošli ho dál:

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinfacebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin


0_rodina

Když druzí rozhodují o tom, kdo jsme…

Když je rodina založena na hierarchickém modelu a funguje jen prostřednictvím striktních pravidel a nepřiměřených rolí (dle Virginie Satir, klíčové osobnosti moderní rodinné psychoterapie). Celý článek…


0_emocni-inteligence

Jak vypadá škola emocí?

Rodinný život představuje první a nejdůležitější školu emocí. Opakované vzorce chování ze strany rodičů se ukládají do psychiky mnohem hlouběji, než si připouštíme. Jsou základem citového vztahu k sobě i ostatním, který pak ovlivňuje celý náš život. V rodině se učíme, co si myslet o sobě, a také o svých emocích. Učíme se, jak na ně reagovat a jak je projevovat.

Emoční průprava je klíčem pro úspěch v životě, ale často se nám ji v dětství nedostává. Celý článek…


0_miluj-svuj-zivot

Jak vnímáme sami sebe a svůj život?

Své vnímání, své myšlenky a svůj život můžeme kdykoliv změnit. Více…


Já jsem já, sebeúcta, sebevědomí

Já jsem já

Meditace pro sebepřijetí dle Virginie Satir

Mohla bych projít všechny kouty světa, stejně bych nenašla někoho úplně stejného jako jsem já sama. Všechno, co jsem a co vytvářím, je jedinečné. Je to mé, je to součástí mojí cesty. Meditace…


00_osho_kvet

Jak kvete láska?

Osho, jeho meditace, rozprava o tom, jaký vliv mají rodiče na děti, jak důležitá je vděčnost a odpuštění. Je to také návod na to, jak objevit svoji jedinečnost, jak si sám sebe vážit, jak mít sám sebe rád a poznat bezpodmínečnou lásku. Přejít k meditaci…


VŠECHNY ČLÁNKY: DĚTSTVÍ A VÝCHOVALÁSKA/SEBELÁSKASEBEVĚDOMÍ

Proč dítě tvarujeme podle svých měřítek?
5 (100%)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>