00_osho_kvet

Jak kvete láska?

Osho, jeho meditace, rozprava o tom, jaký vliv mají rodiče na děti, jak důležitá je vděčnost a odpuštění. Je to také návod na to, jak objevit svoji jedinečnost, jak si sám sebe vážit, jak mít sám sebe rád a poznat bezpodmínečnou lásku.


Ano, láska přijde. Ale musíš se zbavit svých rodičů…

Ano, láska přijde. Láska přijde tisíckrát. Vždy přijde sama o sobě, přirozenou cestou. Žádné napětí. Není třeba nic dělat. Nic nevyžaduj. Když něco vyžaduješ, nikdy to nepřijde. Když vyžaduješ lásku, když nutíš lásku existovat, jen ji ubíjíš. Ničíš ji. Takže ji dávej.

Začni dávat. Je to těžké pochopit, protože nás celý život učili brát. Musela sis brát lásku, abys ji měla. Ale nedávala jsi ji. Zpočátku budeš muset bojovat sama se sebou, se svými postoji a zvyklostmi, se svým náhledem na svět. Ztvrdly nám svaly a s nimi zkamenělo srdce.

Zabarikádovali jsme své srdce hluboko uvnitř a teď jsme chladní. Bude těžké vrátit se ke svému srdci. Ale první krok bude následovat další, krok po kroku to pomalu rozhýbeš. Chce to trpělivost, ale jednou se vše dá do pohybu. Přesně tak, jak to má být.

Za prvé…

Za prvé se musíš zbavit svých rodičů. Spolu s rodiči se zbavíš i jejich vlivu, vlivu této společnosti. Zbavíš se naší moderní civilizace, která je studená a srdce staví za barikády. Zbavíš se své výchovy a vzdělání – to vše potlačuje tvoji přirozenost, ničí tvoji přirozenou lásku, tvoji jedinečnost tě učí chápat jako něco nevhodného. To vše zastupují rodiče a tvá rodina. Pokud se zbavíš rodinných poust, staneš se jedinečnou bytostí. Poprvé v životě budeš součástí davu, a přesto v něm budeš autentickou individualitou, budeš sama sebou. To je růst. To je dospělost. Takový by měl být dospělý člověk. Dospělý je ten, kdo nepotřebuje rodiče.

DOSPĚLÝ JE TEN, KDO JE ŠŤASTNÝ VE SVÉ SAMOTĚ.

Dospělý je ten, kdo je šťastný ve své samotě. Právě samota je jeho písní. Samota zní z jeho slov. Dospělý je ten, kdo umí být šťastný sám, sám se sebou. Samota dospělého člověka není osaměním, jeho samota je meditací. Takový člověk je sám, zbavený vlivu svých rodičů. A krásné je na tom to, že jen takový člověk umí být svým rodičům z celého srdce vděčný.

Je to paradox. Ale jen člověk, který se odpoutá od vlivu svých rodičů, jim umí odpustit. Cítí lásku a soucit. Soucítí se svými rodiči, protože ví, že oni trpěli stejně jako on na cestě k dospělosti. Nesmírně s nimi soucítí. Vůbec se na ně nezlobí. Může mít slzy v očích, ale nehněvá se. Dokonce dělá vše proto, aby se jeho rodiče mohli alespoň přiblížit ke stejné hojnosti samoty, jako se přiblížil on – dospělý člověk. Ukazuje jim, k jakým výškám se dá dojít, když se člověk stane dospělým, když se stane nezávislou individualitou.

Za druhé…

Staň se individualitou. To za prvé. A za druhé – nic nevyžaduj. Nic nežádej, nic nečekej a už vůbec ne dokonalost. Dokonalost není skutečnost.

MILUJ ŽIVOT. RESPEKTUJ JEDINEČNOST.

Miluj život takový, jaký je. Miluj obyčejné okamžiky, obyčejné lidi s obyčejnými lidskými vlastnostmi. Na obyčejnosti není nic špatného. Obyčejní lidé jsou neobyčejní. Jen se na ně podívej skrze své srdce. Každá lidská bytost má svůj příběh, každý život je neopakovatelný, každý z nás je jedinečný. Respektuj tuto jedinečnost.

Za třetí…

Za třetí – dávej. Dávej bezpodmínečně, dávej a poznáš bezpodmínečnou lásku. Nemůžu ji definovat, nedá se definovat, lze ji jen zažít, cítit. Nemůžu ti ji popsat, ale můžu ti k ní ukázat cestu. Vede přímo do tvého srdce.

Můžu ti poradit, jak zasadit růžový keř, jak ho zalévat, hnojit a ošetřovat. Ale neumím ti předat to, co ti přinese tvoje láska, péče a starostlivost. To musíš poznat sama. Jednoho dne ten keř vykvete nádhernými růžemi, tvůj domov, tvé srdce naplní nesmírnou krásou, bohatou vůní, čistou esencí života. Tak kvete láska.

INSPIRACE/ZDROJ Osho: Láska, štěstí, smích

Líbí se? Pošli to dál:

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinfacebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Vybíráme z našich článků:


0_rodina

Když druzí rozhodují o tom, kdo jsme…

Když je rodina založena na hierarchickém modelu a funguje jen prostřednictvím striktních pravidel a nepřiměřených rolí (dle Virginie Satir, klíčové osobnosti moderní rodinné psychoterapie). Více…


00_1

Otázka, která ti pomůže mít se ráda

Jak se mít ráda? Je to snadné. Stačí si uvědomit, kdo jsi a kde jsi, právě teď. Stačí být tady a teď. Stačí být. Celý článek, ona otázka…


0_miluj-svuj-zivot

Jak vnímáme sami sebe a svůj život?

Své vnímání, své myšlenky a svůj život můžeme kdykoliv změnit. Celý článek…


Všechny články:

O ČLÁNKU
Název:
Jak kvete láska?
Shrnutí:
Návod na to jak mít rád sám sebe.
Author:
www.
Sladíčko.cz
s láskou
Jak kvete láska?
5 (100%)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>