0_sebelaska

LÁSKA/SEBELÁSKA

Láska je zdrojem psychické síly. Je to silná energie, se kterou lze dosáhnout všeho. Funguje jako magnet, který přitahuje další a další lásku. Má mnoho podob, ale vždy je založena na sebelásce – lásce k sobě samému.

Sebeláska, pozitivní vztah k sobě, je předpokladem šťastného života. Nejlepší, co můžeš udělat pro své štěstí je naučit se mít se ráda. Tvé emoce, myšlenky i činy pak budou naplněny láskou.

Máš se ráda? Skutečně? Hluboce a bezpodmínečně?

LÁSKA - ENERGIE ŽIVOTA, ENERGIE ŠTĚSTÍ.

Mít se rád znamená:

 • mít se rád se vším všudy, i se svými nedokonalostmi
 • mít se rád, odpouštět si své přešlapy
 • mít se rád, být si vědom svých kvalit a schopností
 • mít se rád, umět ocenit své úspěchy
 • mít se rád, být sám sobě oporou na cestě za svými sny
 • mít se rád, nepotlačovat své pocity, jednat přirozeně
 • mít se rád, nenutit se do ničeho, co nechci
 • míst se rád, nevynucovat si lásku, pozornost, péči a uznání druhých

Jak se mít ráda? V první řadě jde o sebepoznání a sebepřijetí. Přijmout a pochopit, že „Já jsem já“

Já jsem já, sebeúcta, sebevědomí

Mít se rád – být na prvním místě ve svém srdci

Sebeláska znamená, že neupřednostňujete potřeby druhých nad své vlastní potřeby. Člověk sám je na prvním místě, je prvním. Je prvním, kdo se má rád. Je prvním, kdo se ocení. Je prvním, kdo se zajímá. Sebeláska je péče a starostlivost, kterou člověk věnuje sám sobě. Představuje způsob, jakým se chová ke svému tělu i své duši.

Pokud člověk nepečuje o sobě, nemůže pečovat ani o druhé, staví se do role oběti. Vyčerpává svoji energii a životní sílu. Pokud člověk nemá dost lásky pro sebe, nemůže ji mít ani pro ostatní. Problémy v sebelásce se pak zrcadlí i v problémech vztahových a komunikačních. Odráží se zablokování srdeční čakry, člověk proto neustále pociťuje napětí. Člověk bez sebelásky zažívá vnitřní i vnější tlaky, sužují ho různé formy závislostí a manipulace. Nemá nadhled. Trpí nedostatkem harmonie. Chybí mu vnitřní klid.

Láskyplný člověk vyzařuje klid a harmonii, na okolí působí pozitivně, protože žije v souladu s láskou. Chová se dobře k sobě i druhým. To co prospívá jemu, totiž prospívá i jeho okolí.
Sebeláska souvisí také s hodnocením sebe sama, sebepřijetím a zdravým sebevědomím.

SEBELÁSKA JE BEZPODMÍNEČNÉ SEBEPŘIJETÍ.

Jak se mít ráda? Co mít ráda? Co je vlastně láska k sobě?

 • láska ke svému tělu, ke každé jednotlivé buňce svého těla, ke své sexualitě
 • láska ke své mysli, k myšlenkám, které se v mysli rodí
 • láska k vlastím emocím a prožitkům
 • láska ke své duši, ke svému nejniternějšímu já
 • láska celé své bytosti, se vším všudy, bez podmínek
 • láska a přijetí svých předností i nedostatků
 • láska k životu, jeho radostem i starostem

Jak si dát lásku? Jak můžeš být s láskou a láskou? (Osho)

00_osho_laska

POKUD MÁ ČLOVĚK LÁSKU V SOBĚ, MŮŽE JI DÁVAT I DRUHÝM.

Pravá láska vychází zevnitř, rodí se ze sebelásky. Není to nic zlého, sobeckého ani arogantního. Naopak láska k sobě je předpokladem lásky k druhým. Sebeláska není sobectvím. Sebeláska je přijetím, přijetím sebe sama, přijetím odpovědnosti za svůj život.

Sobec tuto odpovědnost nepřijímá. Svoji vinu svaluje na druhé. Neuznává své neúspěchy a přičítá je jiným. Sobectví je uspokojování svých potřeb na úkor druhých, to není láska. Láska není bezohledná.

Základy sebelásky stavíme v dětství

Malé dítě přirozeně cítí sebelásku. Rodí se dokonalé a je si toho vědomé. Rodí se s přirozenou sebeláskou. Umí lásku a péči také přijímat od druhých. Pokud se dítěti dostane bezpodmínečné lásky a bezpodmínečného přijetí, vyroste v člověka plného sebelásky, sebevědomí a sebedůvěry.

LÁSKA JE PŘIROZENÁ. LÁSKA JE.

Bohužel, výchova často spočívá v potlačování projevů jedinečnosti, snižování sebevědomí a kladení podmínek typu: „budu tě mít rád, když budeš hodná“. Člověk tak již v dětství ztrácí svoji jistotu, přichází o sebelásku a učí se, že si lásku musí zasloužit.

Od rodičů přebíráme vzorce chování, i vzorce chování k sobě samým. Mnoho z nás trpí, protože jsme jako děti nedostali tolik bezpodmínečné lásky, aby se správně utvářela naše osobnost.
Nemá však smysl hledat viníka. Důležité je odpustit a naučit se to, co jsme se doposud nenaučili – mít se rádi. Vždycky je možné začít znovu.

Láska je všude kolem. Každý může dát lásku sám sobě. Každý může s láskou vykvést.

Líbí se? Pošli to dál:

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinfacebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

00_osho_kvet

Jak kvete láska?

Osho meditace, rozprava o tom, jaký vliv mají rodiče na děti, jak důležitá je vděčnost a odpuštění. Návod na to, jak objevit svoji jedinečnost, jak si sám sebe vážit, jak mít sám sebe rád a poznat bezpodmínečnou lásku. Číst víc…


Sladíčko, pozitivní afirmace

Afirmace pro lásku a sebelásku

Já jsem esencí života a lásky…

Pozitivní afirmace jsou metodou, jak zhmotnit své myšlenky, představy a přání. Jsou snadným způsobem, jak změnit své vnitřní postoje k lepšímu. Jsou cestou, jak se naučit mít se rád. Více...


00_1

Otázka, která ti pomůže mít se ráda

Jak se mít ráda? Je to snadné. Stačí si uvědomit, kdo jsi a kde jsi, právě teď. Stačí být tady a teď. Stačí být. Číst víc…


Sebevědomí, sebeúcta

Zásady sebeúcty a zdravého sebevědomí

Sebeúcta je kladným vztahem člověka k sobě samému. Číst víc…


VŠECHNY ČLÁNKY NA TÉMA LÁSKA A SEBELÁSKA

3 komentáře u „LÁSKA/SEBELÁSKA

 1. Pingback: Co je sebevědomí? | Sladíčko

 2. Pingback: Co je sebeláska? | Sladíčko

 3. Pingback: Afirmace | Sladíčko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>